موقعیت جغرافیائی


 موقعیت جغرافیائی 

بازارچه مرری سیران بند بانه 

دومین بازارچه مشترك مرزی استان كردستان بازارچه سیران بند بانه است . این بازارچه از لحاظ میزان حجم معاملات و تعداد فعالان و شاغلین در آن و همچنین زمان شروع فعالیت ، رتبه دوم بازارچه های استان را دارد .
استمرار مبادلات مرزی در طول نوار مرزی مناطق زرواو علیا ، كانی سور ، بوالحسن ، چومان و نئور منجر به این می شود كه در سال 1374 محل فعلی بازارچه كه از توابع روستای مرزی تخلیه شده سیران بند است . به عنوان محل رسمی داد و ستد با شمال عراق تعیین گردد . این بازارچه از طریق راه ارتباطی آسفالته ، 18 كیلومتر از شهر بانه فاصله دارد و از شهر پینجوین استان سلیمانیه عراق 30 كیلومتر و از خود شهر سلیمانیه حدود 160 كیلومتر فاصله دارد .
این بازارچه كه فعالیت خود را در اولین سال تاسیس با 600 نفر پیله ور بومی آغاز می كند . در اثر ضعف مالی اغلب پیله وران و كم سوادی و ناآشنایی آن ها نسبت به امور تخصصی صادرات و واردات تا تعداد فعالان در آن به حدود هشتاد نفر در سال 1380 تنزل پیدا می كند اما علی رغم تنزل عددی افراد ، حجم و ارزش كالاهای مورد مبادله در آن به ویژه صادرات به شمال عراق روند صعودی داشته است .
بررسی عملكردها نشان می دهد كه به جز وقفه كوتاه در فعالیت بازارچه كه در سال 1379 رخ می دهد عملكرد آن كماكان تراز مثبتی داشته است .
گر چه صادرات كالا از طریق ان بازارچه نسبت به بازارچه باشماق مریوان از تنوع كمتری برخوردار است ، اما به دلیل اشتراكی كه در بازار هدف دارند یك نوع مشابهت كلی در كالاهای صادراتی آن ها دیده می شود .
هما طور كه قبلا گفته شد تا پایان سال 1379 استان های ایلام ، كرمانشاه و كردستان در یك گروه مشترك مرزی تقسیم بندی شده بودند كه به موجب آن پیله وران این سه استان مجاز به مبادله 56 قلم كالای معین بودند .
بر همین اساس بازارچه سیران بند بانه و نیز عمده اقلام وارداتی اش تا پایان سال مذكور دو محصول چای و برنج و دیگر اقلام مجاز از جمله وسایل الكترونیكی بوده است .
پس از رفع محدودیت و آزادسازی صادرات و همچنین حذف پیمان سپاری از واردات ، صادرات بازارچه سیران بند از تنوع بیشتری برخوردار می شود .
در این مقطع واردا آن در سه محصول تنباكو ، لامپ روشنایی و موز محوریت پیدا می كند .

بازارچه مرزی باشماق مریوان 

وجود عواملی چون ابقه مبادلات مرزی و حجم كالاهای مبادله شده در محدوده مرزی مریوان سبب می گردد كه در سال 1373 اولین بازارچه مرزی استان كردستان در حاشیه روستای مرزی باشماق تشكیل گردد .
موقعیت این بازارچه در به فاصله تقریبی 15 كیلومتر از شهر مریوان قرار دارد . بازارچه مذكور تا اولین شهر مرزی استان سلیمانیه (شهر پینجوین) حدود 6 كیلومتر و تا مركز استان سلیمانیه (شهر سلیمانیه) حدود 130 كیلومتر فاصله دارد .
طول این مسیر كه جاده ای آسفالته و غیر استاندارد است ، با عبور از شهرهای پینجوین و سید صادق و چند شهرك و محدود روستاهای اطراف جاده به سلیمانیه ختم می گردد .
امور مبادلات رسمی كالا ، تردد اتباع دو طرف مرز و همچنین ترانزیت كالا از طریق مسیر این بازارچه و جاده منتهی به سلیمانیه انجام می پذیرد ، از شاخص مهم بازارچه باشماق ان است كه صادرات آن همواره در هر دوره از فعالیت بر وارداتش فزونی داشته است . به نحوی كه از زمان تاسیس آن تاكنون عل رغم سیر نزولی پیله وران كه ناشی از كناره گیری پیله وران ضعیف و یا نا آشنایی برخی از آن ها به روند و اصول تجارت بوده است ، از لحاظ حجم مبادلات به ویژه صادارت سیر صعودی داشته است .
عمده كالاهایی كه از طریق این بازارچه به شمال عراق صادر شده اند عبارتند از :

در گروه كشاورزی :
سیب زمینی ، گوجه فرنگی ، برگ زردآلو ، انواع میوه ، جوجه یك روزه و انواع محصولات جالیزی .

در گروه صنعتی و پتروشیمی :
مصنوعات فلزی ، ظروف پلاستیكی ، رنگ روغن ، دارو ، فرش های ماشینی و مواد پاك كننده .

در گروه معدنی :
كاشی ، سیمان ، گچ ، سنگ های ساختمانی .

در بخش واردات نیز تا قبل از سال 1379 كالاهایی چون برنج و چای و بعد از آن موز ، وسایل الكترونیكی و لامپ های روشنایی ساخت كشور آلمان از اقلام واردات قطعی بوده اند .
كالاهایی چون قراضه آهن آلات فلزات و ورق های زائد از واردات موقت و اقلامی چون گندم ، حبوبات و قیر از كالاهایی بوده اند كه به مقصد كشورهای آسیای میانه و افغانستان ترانزیت شده اند .
غیر از مبادله كالا در بازارچه مذكور حجم فعالیت آن سبب فعالیت گروه ها و بخش های مختلف دولتی و غیر دولتی نیز گردیده است به طوری كه در بخش اداری بازارچه نمایندگان اداراتی چون گمرك ، بازرگانی ، فرمانداری ، كشاورزی ، پست بانك و نیروهای نظامی و انتظامی فعالیت دارند .
در بخش بازرگانی خصوصی نیز سه گروه عمده با عناوین بازرگانان ، تعاونی مرزنشینان و پیله وران فعالیت می نمایند .
در بخش خدمات نیز عده زیادی از نیروهای فعال محلی در بخش حمل و نقل و خدمات خصوصی فعالیت می نمایند .

بازارچه مرزی سیف سقز 

سومین نقطه مبادلات مرزی در استان كردستان بازارچه مرزی شهرستان سقز است . این مكان در نزدیكی روستایی مرزی و تخلیه شده به نام سیف در محور جاده سقز – مریوان قرار دارد .
اولین روستای دارای سكنه نزدیك به این بازارچه روستای بسطام است كه به فاصله 7 كیلومتر از آن قرار داشته و طول مسافت آن تا شهر سقز 80 كیلومتر است .
علی رغم نامساعد بودن مسیر ارتباطی مذكور ، فعالیت این بازارچه سبب ایجاد ارتباط بین روستاهای دور افتاده منطقه و همچنین شمال عراق شده است .
وجود عواملی چون وضعیت توپوگرافی مسیر ارتباطی ، نبود امكانات زیر بنایی و خدمات اداری ، دوری بازارچه از نقاط شهری ، نامساعد بودن راه ارتباط منتهی به شهرهای شمال عراق و طول بارندگی در طی سال از محدودیت هاییی هستند كه حجم عملكرد اقتصادی و نقش این بازارچه در ایجاد اشتغال و صادرات به شمال عراق را در مقایسه با سایر بازارچه های استان تنزل كرده داده است .
علی رغم وجود این موانع ، بازارچه مذكور از زمان تاسیس یعنی از سال 1377 تاكنون با شمار محدودی از پیله وران و سه تعاونی مرزنشین به فعالیت خود ادامه داده است .
در بخش صادرات كالاهایی چون پوشاك ، محصولات پلاستیكی ، گونی كنفی ، مواد خوراكی ، انواع میوه و فرش ماشینی و در بخش واردات نیز محصولاتی چون : برنج ، چای و موز شاخص ترین اقلامی بوده اند كه در این بازارچه مبادله شده است .
صرف نظر از داشتن توجیه اقتصادی و یا عدم توجیه فعالیت این بازارچه نكته ای كه باید به آن اشاره داشت این است كه حداقل فایده ای كه بازارچه مذكور داشته و دارد این است كه در كنترل بهداشتی كالاهای وارده و همچنین با توجه به دور بودن محل آن از نقاط شهری و مسكونی در كاهش هزینه های دولت در مبارزه با قاچاق كالا موثر بوده است .
در مجموع تحلیلی كه از فعالیت بازارچه های مرزی استان كردستان می توان داشت ، این است كه این نقاط غیر از نقش بازرگانی خارجی كه در امر صادرات كالا به شمال عراق داشته اند ، همواره در ایجاد درآمد و اشتغال منطقه در بخش های مختلفی چون حمل و نقل و خدمات خصوصی و دولتی موثر بوده اند ، به نحوی كه نه تنها در سطوح داخلی بلكه برای كشور نقش مثبت داشته اند .
آمارها و اطلاعات موجود در استانداری كردستان حاكی از آن است كه تا پایان سال 1380 تعداد 421 نفر به صورت مستقیم در بخش خصوصی و دولتی در سه بازارچه مرزی استان در بخش های بازرگانی و خدمات اداری و خصوصی شاغل بوده اند .
اثر مالی این بازارچه ها در حدی بوده كه هر ساله درآمدهای قابل توجهی از طریق گمركات و فرمانداری های مرزی وصول به خزانه دولت واریز شده است .
به طور خلاصه با توجه به اینكه گنجاندن موضوع بازارچه های مرزی هدف این مطالعه نبوده است . می توان گفت كه این هدف از بیان مطالب مذكور ارائه توضیح مختصری پیرامون بسترها و مبادی رسمی صادرات كالا به شمال عراق بوده است بنابراین به این مقدار از توضیحات بسنده می شود .

صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت